Moje imię: Sławek


Mój GG : 1837953 *TetruSlawek*

Było, minęło…

Wiara

W sensie religijnym dostrzegamy wiarę w istnienie boga, który według różnych wyznań jest inaczej czczony dla każdej z nich. Wiara i też niekoniecznie w boga ale czczenie przez wyznawców swojego określonego „bóstwa”.

Ludzkość zawsze wędrowała i wędrować będzie; niestety nie wszystko można i da się przemieszczać. Dzisiejsza emigracja wiąże się z opuszczeniem miejsca urodzenia, nabytych nawyków, wychowaniem i wierzeniami kulturowymi. Ludzie integrują się z miejscową ludnością, wnosząc do niej świat swoich wartości i jednocześnie ubogacając się wartościami miejscowych, pośród których przyszło im żyć; często do tego stopnia, że ich ono całkowicie wchłania. Niestety, nie zawsze bywa to wymiana pozytywna; czasem bywa to wzajemna demoralizacja przynosząca szkody obu stronom.

Miejmy świadomość o istnieniu innych wyznań /religii /obyczajów kultowych i jeśli zachodzi potrzeba zasięgnijmy o niej niezbędnej wiedzy, pozwoli to uniknąć nieporozumień. Pamiętając przy tym kim jesteśmy, by nie ulec zatraceniu i pozbawieniu własnej wartości, świadomości.

Polecam dokument pt. „Polak w Egipcie”

32c komentarze/y do Wiara

 • ~ciekawska

  Niech moja wiara rośnie!…

  Pa! :)

 • ~Krecik

  Z dziurki się wychyla nosek jak guziczek.
  Ryjek ma podłużny za to oczka dzikie.
  Łapkami rozgarnia on niewielką norkę.
  Nie pomyl go tylko z domowym Azorkiem.
  Wznosi kopców masę niczym piramidy.
  Kiedy leżysz w trawie myślisz że masz zwidy.
  Owszem możesz spuścić z wodzy wyobraźnię,
  i pomyśleć o Egipcie, gdy piach ci w oczy wpadnie.

  Ładnie? :)

 • ~50+

  Jestem BARDZO zmęczona pracą
  i życiem w Polsce; pozdrawiam.

 • ~:(

  Nie wierzą, że dobrze pracuję; zaraz idę do władz firmy na spowiedź… Pa…

 • ~Psyche

  http://www.youtube.com/watch?v=Ywagc6wH-zA

  Wesołych, Zdrowych i Pogodnych Świąt Wielkanocnych Sławku :) Pozdrawiam Serdecznie :)

 • ~ciekawska

  Ciekawa informacja…

  60 tysięcy osób bierze udział w rekolekcjach na Stadionie Narodowym w Warszawie. Prowadzi je ksiądz John Bashobora z Ugandy. Kapłan, na którego modlitwach ma dochodzić do uzdrowień.

  Blisko 58 tys. osób, w tym 500 duchownych, zebrało się na Stadionie Narodowym w Warszawie na rekolekcjach z charyzmatycznym katolickim kaznodzieją z Ugandy Johnem Bashoborą. „Gdyby w trakcie modlitwy nastąpiły manifestacje demoniczne, prosimy się nie bać, stewardzi odprowadzą taką osobę do egzorcysty” – uspokajali organizatorzy.

  Uczestnicy wypełnili trybuny, kilka tysięcy osób zajęło miejsca na płycie boiska przed sceną w kształcie serca i piętnastometrowym krzyżem. Na rekolekcje przybyło ponad 500 kapłanów z Polski i zagranicy. Przyjechali także egzorcyści.

  - Ktoś mógłby sobie zadać pytanie, dlaczego ojciec Bashobora z Afryki? Czy nie moglibyśmy sami poprowadzić takiego spotkania? – mówił Bashobora. – Jestem tu, bo jestem w Kościele katolickim, zostałem ochrzczony i bierzmowany, zostałem wyświęcony na kapłana, aby głosić Słowo Boże – powiedział. Odnosząc się do lokalizacji przypomniał, że uczniowie Jezusa nauczali w dużych miejscowościach. – To nie zbieg okoliczności, to plan Boży – dodał.

  „Jezus na stadionie” – przeczytaj artykuł ks. Adama Bonieckiego, który został opublikowany w najnowszym wydaniu „Tygodnika Powszechnego”

  Prowadzący zachęcali do robienia meksykańskiej fali, wznoszenia dłoni w trakcie modlitwy, tańca i śpiewu. – Spotkałam się już z taką modlitwą, ponieważ należę do wspólnoty, ale pierwszy raz uczestniczę w spotkaniu z ojcem Bashoborą. Moje wrażenia? Bardzo pozytywne, bardzo dużo spontanicznej modlitwy, dużo śpiewu, bardzo mi to odpowiada – powiedziała Sława z Radomia.

  - Są wakacje, miałam trochę wolnego czasu, chciałam skorzystać, napełnić się siłą do codziennego życia – mówiła o motywach udziału w spotkaniu.

  Urodzony w 1946 r. John Bashobora ma doktorat z teologii duchowości, jest też magistrem psychologii. Podczas studiów w Rzymie wstąpił do wspólnoty charyzmatycznej, a po powrocie do Ugandy założył tam sierociniec. Założona przez Bashoborę fundacja opiekuje się 6 tys. dzieci, których rodzice zginęli na wojnie lub zmarli wskutek AIDS, podopiecznymi są też dzieci porzucone przez rodziców.

  Według informacji zamieszczonej na stronie organizatorów spotkania, rekolekcjom charyzmatycznym prowadzonym przez Bashoborę „bardzo często towarzyszą liczne nawrócenia i uzdrowienia, zarówno duchowe, jak i fizyczne”. Do Polski ugandyjski charyzmatyk po raz pierwszy przyjechał w 2007 r., prowadził wtedy sesję „Strumienie Miłosierdzia” w Krakowie. Był w Polsce także w 2008 i 2012 r.

  Pozdrawiam!

 • ~Krecik

  Sławku, czy Ty wierzysz w diabła?…

  Pozdrawiam ;)

  • TetruSlawek

   Właśnie poszła wycieczka na zwiedzanie „diablej dziury”. Legenda głosi, iż tam właśnie był zamek i same diabły. To były czasy panowania diabłów jeszcze, kiedy ludzie wierzyli w zabobony i ich wiara była słaba.
   Inna legenda, iż z owej diablej dziury prowadzą kanały, aż do Krakowa do jaskini smoka wawelskiego.

 • ~Boruta ;-)

  A w niejakiego ANIMĘ ;-) – sławnego DIABŁa Z MOHERLANDU.. – TetruSławku, to nie wierzycie!… Hehe… ;))) Pa!

 • ~Psyche

  Niezwykle aktualny temat… Pozdrawiam!

 • ~ciekawska

  Sławku, dlaczego tak tu teraz rzadko przebywasz :( :( :( ? …A gdzie indziej reaktywujesz ;) ..Paa…

 • ~czarownica

  Wierzę …w dynię! ;) Paa

 • ~Krecik

  Jakoś cicho o Imieninach… :(

  • TetruSlawek

   Imieniny są te właściwe w maju. Zresztą nawet była o tym notka. Co prawda dawnymi laty wstecz.

   • ~ciekawska

    Hmm… coś się zaniedbujesz :( Sławku z tymi notkami… Pa!

    • TetruSlawek

     No ja piszę notki nie z obowiązku, tylko dla przyjemności i podczas weny. Ale na to wszystko trzeba mieć czas. Niestety aby funkcjonować w społeczeństwie trzeba wiecznie się borykać z wyzwaniami, sprawami itp. Ale nie zapominając o podziwianiu i korzystaniu z piękna stworzonego Świata… .

     • ~pa

      Uwielbiam czytać Twoje wyznania… Spokojnej nocy:)

     • ~też ja

      PS. Dużo mnie nauczyłeś:)

     • ~ciekawska

      Podoba mi się bardzo ostatnie zdanie – biorę je do siebie jako dobrą radę… Potrzebuję się ukulturalnić – bo bardzo ‚schamiałam’ ostatnimi czasy… przez te wszystkie borykania, wyzwania, trudności i przeciwności, które cisną tylko przekleństwa na usta i całkowicie zaprzątają głowę… Muszę odkryć piękno Świata na nowo i skorzystać chociaż odrobinę z jego uroków – bo inaczej będzie niedobrze…

      Pa:)

Odpowiedz

  

  

  

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>